دستورالعمل مدرسه غرب شناسی

شناسه محتوا : 35424

1399/12/04

تعداد بازدید : 567

بسم الله الرحمن الرحیم
عنوان: مدرسه غرب شناسی آینه سکندر
موضوع: بازخوانی اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی از ایده غرب شناسی


مقدمه:
به منظور خیز برداشتن به سمت «تمدن نوین اسلامی» که مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی)»  در بیانیه گام دوم انقلاب است، بازخوانی اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی از ایده غرب شناسی به مثابه ابژه ضرورت دارد.غرب‌شناسی تاکنون موضوع بررسی و گفت‌و گوی اساتید و دانشوران ایرانی نبوده است. در این طرح بنا داریم  غرب‌شناسی انسان ایرانی خصوصا در نسبت با انقلاب اسلامی  و با نظر به ایده حکمرانی را از منظر اندیشمندان و جریانات مختلف مورد بازخوانی قرار دهیم. بازخوانی نحله‌های مختلف فکری غرب شناسی در متون مکتوب علمی و  در جریان‌های غرب شناسی ، بررسی سلوک غرب‌شناسانه پساانقلابی از حیث دغدغه‌مندی انقلابی ، تاثیر نوع غرب شناسی بر حکمرانی و طرح اداره دولت، بررسی تاثیر رویکرد انقلابی بر نحوه مواجهه با غرب در این مدرسه مورد بررسی قرار میگیرد.

سویه‌های مختلف غرب شناسی:
•    غرب‌شناسی فکری ـ فلسفی
•    غرب‌شناسی انتقادی
•    غرب‌شناسی تجربی( سفرنامه‌ها و ادبیات)
•    غرب‌شناسی تاریخی ـ توصیفی
•    غرب‌شناسی هنری ـ سینمایی

اهداف:
•    بازخوانی نحله‌های مختلف فکری غرب شناسی در متون مکتوب علمی و  در جریان‌های غرب شناسی
•    بررسی سلوک غرب‌شناسانه پساانقلابی از حیث دغدغه‌مندی انقلابی
•    تاثیر نوع غرب شناسی بر حکمرانی و طرح اداره دولت
•    بررسی تاثیر رویکرد انقلابی بر نحوه مواجهه با غرب

پرسش‌های اصلی:
- بایسته‌های غرب‌شناسی ما در چهل سال دوم انقلاب چیست؟
- غرب‌شناسی ما تاکنون چه مسیری طی کرده و این مسیر چه آسیب‌هایی داشته است؟(اعم از غرب‌شناسی انتقادی، توصیفی، تجربی و تاریخی)

- انسان مسلمان در عالم انقلاب اسلامی خصوصا در رویکرد تمدنی چه نحوه غرب‌شناسی‌ای را رقم می‌زند و اکنون ما با چنین افقی در چه وضعیتی هستیم؟
- تجربه غرب‌شناسی در جهان اسلام برای ما چه رهاوردی داشته و ما چه تجربه‌ای را در جهان اسلام در ارتباط با دیدگاه و سلوک غرب‌شناسانه رقم زدیم؟
- نسبت غرب‌شناسی و نظریه‌های دولت اسلامی و حکمرانی چیست و در چه ساحت‌هایی شکل می‌گیرد؟
نحوه اجرا:
نشست‌محور(اساتید در حوزه تخصصی یا درباره تالیفات مرتبط خود، ایده غرب‌شناسی انسان ایرانی را متناسب با سوالات و سویه‌ مد نظر طرح می‌کنند.)
تعداد سی نشست مد نظر است که از اسفنده ماه 1399 آغاز شده و تا آخر  اسفند 1400 به اتمام می رسد.
نشست‌ ها درمرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران همزمان هم به صورت حضوری و هم به صورت پخش آنلاین است و نشستهایی که در تهران توسط مدرسه عالی روزگار نو برگزار میشود از طریق فضای مجازی اسکای رم می باشد. که آدرس و لینک نشست ها در کانالی که برای شرکت کنندگان نشست ها تشکیل می گردد اطلاع رسانی می شود.
تذکر: لازم است در فرم ثبت نام حتما شماره تلفن همراه فعال در فضای مجازی (پیام رسان ایتا)در هنگام ثبت نام ثبت گردد.
علاقمندان پس از ثبت نام می توانند از مباحث نشست ها که به صورت نشست های آنلاین می باشد  استفاده کنند. تمامی مراحل نشست ها در پایگاه مطالعات انقلاب اسلامی حوزه های علمیه خواهران در منوی "دوره ها-مدرسه غرب شناسی" انجام خواهد شد.  آدرس سایت:  http://negaresh57.whc.ir/
 
 شرکت کنندگان در مدرسه غرب شناسی :
طلاب سطح دو و سطح سه و طلاب سطح دو که گواهی شرکت در دوره های سیاسی مرکز مدیریت را دارند، میتوانند در این دوره شرکت کنند.
اساتید دروس انقلاب اسلامی و یا سیاسی ، میتوانند در این دوره شرکت کنند.
مزایای شرکت در مدرسه غرب شناسی:

 مقالات علمی طلاب در پایان دوره که مورد تایید مجلات علمی پژوهشی  است بدون دریافت هزینه برای طلاب چاپ می شود.

 مقالات تایید شده و علمی شرکت کنندگان، در پایگاه مطالعات انقلاب اسلامی حوزه های علمیه خواهران به اسم صاحب مقاله منتشر می گردد.

از بین نفراتی که همه دوره ها را منظم شرکت کرده باشند و نمره 100 کسب کنند به قید قرعه هدیه تقدیم می گردد.
به شرکت کنندگانی که در نشست ها شرکت کرده باشندودرآزمون نهایی، نمره قبولی(70 از 100) را کسب کنند گواهی گذراندن مدرسه غرب شناسی داده میشود

اساتید مدعو توسط مرکز مدیریت خواهران:
حجت‌الاسلام واسطی،حجت‌الاسلام میرباقری،دکتر یزدان پناه (دکتر امینی)،دکتر حمید طالب زاده،دکتر کچوئیان،دکتر علیرضا پیروزمند،دکتر احمدرهدار،دکتر عبدالوهاب فراتی،دکتر  حبیب‌الله بابایی دکتر شریف لک‌زایی،دکتر مهدی سلطانی،استاد  اصغر طاهرزاده
هماهنگی و دعوت از اساتید توسط مدرسه عالی روزگار نو:
دکتر رضا داوری اردکانی،دکتر گلشنی،دکتررجبی دوانی،استاد مصطفی ملکیان،دکتر موسی نجفی،دکتر کچوئیان،دکتر صافیان،استاد میرشکاک،دکتر حمید طالب‌زاده،دکتر سعید زیباکلام،دکتر عماد افروغ،دکترعلی اصغر مصلح،دکتر بیژن عبدالکریمی،دکتر عبدالحسین کلانتری،دکر سید جواد میری،دکتر مهرزاد بروجردی،دکتر مهدی ناظمی،دکتر زانیار ابراهیمی

* شرکت‌کنندگان می‌توانند سؤالات احتمالی خود را از طریق شماره تماس 32144429-025 (خانم زارعی) و همچنین 32144422-025 (آقای ایزانلو)  مطرح نمایند.


با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان
معاونت فرهنگی- تبلیغی
 مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران
اداره مطالعات سیاسی و بصیرت¬افزایی
اسفند ماه 1399


جهت عضویت درگروه تشکیل شده برای مدرسه غرب شناسی در پیام رسان ایتا بر روی تصویر کلیک فرمایید