راهنما و شیوه اجرای دوره های بصیرتیِ روشنا

شناسه محتوا : 31277

1398/08/13

تعداد بازدید : 3067

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مقدمه

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، بیانیه راهبری گام دوم انقلاب را ارائه فرمودند که در واقع، سند راهی برای تحقق جامعه اسلامی و تمدن اسلامی است. از طرفی، رسالت حوزه های علمیه علاوه بر تبلیغ و ترویج دین اسلام، هدایت سیاسی و رهبری اجتماعی به معنای برنامه ریزی برای چگونه اداره کردن جامعه نیز است. در واقع، حوزه علمیه انقلابی نباید خود را به مبانی و اعتقادات محدود کند و نسبت به اجتماع و سیاست کشور توجهی نداشته باشد؛ چرا که صرف چند شعار انقلابی نمی‌توان ادعای انقلابی بودن داشت. اگر حوزه علمیه انقلابی بخواهد به پیشرفت انقلاب در گام دومش کمک کند، باید وارد صحنه عمل و اجتماع شود که لازمه آن، داشتن علم پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی است؛ چرا که وقتی طلاب از دانش یک حوزه تخصصی اطلاعی نداشته باشند، نمی توان از آنها انتظار عمل و اقدام را داشت و اگر هم وارد صحنه کنش اجتماعی سیاسی شوند، نمی توان توقع تشخیص درست بدون علم به مسائل را داشت. لذا معاونت فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران سلسله دوره های مجازی بصیرتی «روشنا» را طراحی نموده است.


  اهداف

-              گامی در جهت تحقق مرجعیت علمی برای حوزه های علمیه خواهران در اجتماع

-              تقویت حوزه علمیه انقلابی و ارتقای جایگاه اجتماعی طلاب

-              آشنایی با مهم¬ترین آموزه¬های مکتب تشیع و مسائل سیاسی اجتماعی

-              تقویت و ارتقای سطح آگاهی سیاسی و اجتماعی خواهران طلبه

-              پویایی و کنشگری خواهران طلبه و حوزه‏های علمیه در مسائل اجتماعی کشور

-              راهبری آحاد جامعه در مسائل روز کشور


  ویژگی های این دوره ها

-              مروری جامع و تخلیصی و موجز بر معارف و آموزه¬های اسلام ناب محمدی و انقلاب اسلامی

-              بهره گیری از اساتید برتر و آشنا به اقتضائات عصری و نیازهای مخاطب

-              مجازی برگزار شدن دوره و در دسترس بودن کلاس ها

-              ارائه گواهینامه به پذیرفته شدگان در دوره


  شیوه اجرا

علاقمندان پس از ثبت نام می توانند از مباحث دوره که به صورت فایل های صوتی و تصویری استفاده کنند. تمامی مراحل در پایگاه مطالعات انقلاب اسلامی حوزه¬های علمیه خواهران در منوی "دوره های مجازی روشنا" انجام خواهد شد.  آدرس سایت:  http://negaresh57.whc.ir/

اولین دوره بصیرتی «روشنا» با عنوان «گام دوم انقلاب و رسالت های طلاب» در قالب دوره های مجازی به صورت 12 ساعت آموزشی در نُه مرحله و یک آزمون جامع برگزار می شود.

زمان بندی، سرفصل ها و اساتید دوره در جدول(موجود در فایل pdf ) در پایین همین صفحه ارائه شده است:


توجه: آزمون هر مرحله تا پایان دوره و زمان آزمون جامع از طریق سامانه سیما به صورت آنلاین امکان پذیر است.
شرایط و آیین نامه شرکت در دوره
1.    طلاب تمام سطوح، اساتید محترم و کلیه مجموعه همکاران ستاد و صف می‌توانند در این دوره حضور یابند.
2.    گواهینامه‌ دوره مربوطه، به افرادی که امتیاز لازم را کسب نمایند، از طرف «معاونت فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران» ارائه می‌گردد.
3.    ثبت نام از تاریخ 98/8/13 لغایت 98/8/30 امکان‌پذیر می‌باشد و متقاضیان می‌توانند جهت ثبت‌نام به پایگاه مطالعات انقلاب اسلامی حوزه های علمیه خواهران به آدرس http://negaresh57.whc.ir// منوی دوره های مجازی روشنا دوره گام دوم انقلاب مراجعه نمایند.
توجه: صرفاً افرادی که ثبت نام نموده اند، مجاز به شرکت در آزمون های دوره می باشند.
4.    فایل‌های دوره به دو صورت صوتی و تصویری از تاریخ 98/9/2 به صورت جدول زمان بندی بیان شده در پایگاه مطالعات انقلاب اسلامی حوزه های علمیه خواهران بارگزاری و قابل دریافت خواهد بود.
5.  به منظور یکسان سازی مطالعه در طول دوره، برنامه زمان‌بندی بهره‌مندی از دوره، بر روی پایگاه بارگزاری خواهد شد تا داوطلبان بر اساس آن زمان خود را تنظیم نموده و دوره را با موفقیت به پایان برسانند.
6.    در پایان هر مرحله و نیز در پایان کل دوره، آزمونی از داوطلبان گرفته خواهد شد؛ لازم به ذکر است که این آزمون به صورت مجازی و از طریق پاسخگویی اعضاء به سؤالات مطرح شده برگزار خواهد شد.
7.    آزمون هر مرحله، در روزهای دوشنبه و پنجشنبه هر هفته، برگزار خواهد شد و زمان آزمون جامع دوره نیز در تاریخ 98/10/12 و تکرار آن در تاریخ 98/10/19 خواهد بود.
توجه: آزمون به صورت تستی می باشد.
8.    هر مرحله مشتمل بر یک آزمون 10 سؤال تستی (مدت پاسخگویی 20 دقیقه) می¬باشد، که در پایان هر مرحله برگزار خواهد شد و آزمون جامعی نیز که مشتمل بر 30 سؤال تستی (مدت پاسخگویی 40 دقیقه) می‌باشد از همه درسگفتارها برگزار خواهد گردید.
9.    زمان آزمون از روز شروع تا روز آزمون جامع (12/10/98) باز و فعال می باشد تا داوطلبانی که به هر دلیل در روز تاریخ آزمون نتوانسته اند شرکت نمایند، در روزهای بعد آزمون دهند.
10.    جهت دریافت گواهینامه مربوط به دوره، هر دواطلب باید حداقل هفتاد درصد (%70) از مجموع امتیازات آزمون‌های هر مرحله و آزمون جامع را کسب نماید.


توجه: اداره مطالعات سیاسی و بصیرت افزایی از اساتیدی که آمادگی ارائه مباحث بصیرتی-بینشی را به صورت درس گفتارهای مجازی دارند، استقبال می کند.
شرکت‌کنندگان می‌توانند سؤالات احتمالی خود را از طریق شماره تماس های 32144346-025 (خانم جاویدی) و 32144363-025 (آقای ایزانلو) مطرح نمایند.

 


با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان

معاونت فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت خواهران
اداره مطالعات سیاسی و بصیرت افزایی
آبان ماه 1398

 جهت دریافت فایل پی دی اف کلیک فرمایید